התפתחות אישית, רפואה הוליסטית
החיים כדרך - הדרך לחיים!
דרך למודעות עצמית
מדורי האתר
החלפת גגות רעפים, פינוי אסבסט שירותי טקסט ותסריטאות קלאב הוטל אילת עוצמת הרכות מים חיים
   חיסונים דף הבית   »   להיות הורה   »   חיסונים - מועיל או מזיק   »   חיסון נגד פוליו


פוליו - מה מסוכן יותר - המחלה או החיסון?

בעברית נקראת מחלת הפוליו בשם שיתוק ילדים, ולא רבים יודעים ששיתוק הוא לא המחלה עצמה, וגם לא תוצאה הכרחית שלה, אלא הוא אחד הסיבוכים האפשריים של מחלת פוליו (שלא אופייני לילדים קטנים).

מתוך "מֶרְק - המדריך הרפואי השלם" (שימו לב לשימוש במונח "שיתוק ילדים" ללא שום קשר לתופעת השיתוק):
"אצל ילדים קטנים, שיתוק ילדים מופיע בדרך כלל בצורה קלה. התסמינים כוללים תחושת חולי כללית, חום נמוך, כאב ראש, דלקת גרון והקאה. הילד מחלים בדרך כלל בתוך 24-72 שעות. הצורה החמורה יותר של המחלה שכיחה יותר אצל ילדים גדולים ומבוגרים. התסמינים כוללים חום, כאב ראש חריף, נוקשות בצוואר ובגב וכאב עמוק בשרירים. המחלה עשויה שלא להוסיף להידרדר, אך לעיתים מתפתחים חולשה או שיתוק בשרירים מסוימים… הסיבוך החמור ביותר של המחלה הוא שיתוק לצמיתות"

מתוך הספר "חיסונים - חשיפה" מאת ארגון "חסון":
"וירוס הפוליו עצמו אינו וירוס קטלני. הוא חי בגרון ובמעיים ורוב האנשים שיש להם אותו, למעלה מ - 90%, בכלל לא יודעים על קיומו, ואין להם כל סימפטומים. לחלק מהאנשים הוא יגרום לכאב גרון או לבעיה קלה בקיבה, ויחלוף תוך זמן קצר… כבר בשנת 1926 פרסם רופא מאמר בירחון רפואה אמריקני וכתב בבירור ששיתוק כתוצאה מפוליו, במדינות שלא מחסנים בהן, כמעט ולא מוכר."


Ynet 10.06.04 - דרכו של נגיף: מהחיתול ועד למערכת הביוב (חיסון נגד פוליו):
"כיצד הגיע נגיף הפוליו למי הביוב של גוש דן? כל ילד בישראל מחוסן נגד מחלת הפוליו ארבע פעמים בשנת חייו הראשונה. הנגיף שמצוי בחיסון מופרש באמצעות הצואה, ולכן מתבקשים הורים שילדיהם חוסנו לאסוף את צואתם בשקית סגורה ולהקפיד על שטיפת ידיים לאחר החלפת חיתולים. למרות זאת, חלק מנגיפי התרכיב מוצאים את דרכם למערכת הביוב.

הנגיף הכלול בתרכיב החיסון הניתן בישראל, מוחלש עד לרמה שהוא אינו אמור להוות סכנה למתחסן. אולם לעיתים עלולות להיווצר בו מוטציות, שהופכות אותו לאלים יותר. ב- 1999 נמצאה במערכת הביוב בישראל מוטציה של נגיף שעבר שינוי של תשעה אחוזים. מאז ועד היום נמצאו בדגימות במי הביוב תרכיבי הנגיף המקוריים בלבד. הנגיף שנמצא השבוע שונה מהנגיף המצוי בחיסון ב- 14 אחוז. מוטציה של 15 אחוז ומעלה מוגדרת "אלימה", ויכולה להוות סיכון למי שאינו מחוסן כנגד המחלה."


תגובה של ארגון "חסון" (יוני 2004):
"בעקבות פרסומים בכלי התקשורת אודות גילוי נגיף הפוליו (בעברית "שיתוק ילדים") במי השופכין בארץ, לארגון "חסון" חשוב לאפשר לציבור הרחב גישה למידע על המחלה ועל החיסון למחלה.

מחלת הפוליו היא מחלה נגיפית, שבאנשים בריאים ובמיוחד בילדים בדרך כלל עוברת כמחלה קלה. פוליו היא מחלה בסדר גודל של שפעת, ומובדלת ממנה בכאב גרון וחולשה בשרירים.
הירידה הגדולה במקרי המוות מפוליו חלה עוד לפני השימוש בחיסון נגד פוליו.
מקרי השיתוק כתוצאה מפוליו דווקא עלו בעקבות חיסונים שניתנו למחלות אחרות, למשל אבעבועות שחורות.

בהתפרצות האחרונה של פוליו בארץ, בשנת 1988, על-פי נתוני משרד הבריאות כל החולים במחלה חוסנו באופן מלא או חלקי, נגד פוליו או מחלות אחרות.
יש סיבות רבות לחשוד שהחיסון לפוליו לא מונע את המחלה, ואולי אף גורם לסיבוכים במחלה. ידוע שהחיסון החי-מוחלש שניתן בטיפות בפה, יכול לגרום למחלה, ולכן הוא הוצא מכלל שימוש בארה"ב לפני כ- 8 שנים.
החלטה זו התקבלה מפני שהוכח שכל מקרי הפוליו בארה"ב ב- 20 השנים האחרונות היו תוצאה ישירה מהחיסון החי נגד פוליו. הרי מי שמקבל את החיסון החי, מפריש את הנגיף בצואה, שמגיע לידי מי שמחליף לו חיתול במקרה של תינוק, ובכל מקרה למי הביוב או למי התהום.

להורים אפשר להגיד שמחלת הפוליו אינה בהכרח מחלה קשה. חשוב לחזק את הבריאות של הילדים, על-ידי תמיכה מכל סוג, ובעיקר תזונה טובה ומאוזנת, מנוחה מספקת, היגיינה טובה, וכמובן הרבה חום ואהבה.
יש תמיד לשקול את הסיכונים שבמחלה, לעומת הסיכונים של החיסון עצמו.
במדינת ישראל שיקול-דעת זה הוא בידי ההורים, מפני שחיסונים אינם חובה על-פי חוק.

בעניין זה, על כל אחד לבקש לקרוא את העלון לצרכן של היצרן המצורף לכל חיסון, כדי לדעת מה מכיל החיסון, מהן תופעות הלוואי שלו, ומה הסיכוי של מקבל החיסון להיפגע מהחיסון עצמו.
בקיצור, מה מסוכן יותר, המחלה? או החיסון?

חיסונים הם ההתערבות הרפואית המאסיבית ביותר שנעשה באנשים בריאים, מבלי שנעשה מעקב אחר השפעותיהם לאורך זמן. חיסונים מכילים חומרים משמרים כגון אלומיניום, כספית ופורמלין, שידועים כרעילים או מסרטנים.
כל נושא החיסונים שנוי במחלוקת ולכן יש להצטייד בכמה שיותר מידע מכמה שיותר מקורות, וגם לקחת בחשבון את המניעים הכלכליים של מפיצי המידע."

מאמרים נוספים בנושא חיסונים


חשיפת מידע בנושאים נוספים - במדור "כדאי לדעת"

לראש הדף
   לומדים הורות החיים כדרך   »   להיות הורה   »   חיסונים   »   חיסון נגד פוליו

להיות הורה

מידע על חיסונים 

Facebook
derech.net@gmail.com       08-8596831     
בנייה וקידום האתר    BinyaNet SEO - קידום אתרים באינטרנט     כל הזכויות שמורות
Valid HTML 4.01 Transitional