התפתחות אישית, רפואה הוליסטית
החיים כדרך - הדרך לחיים!
דרך למודעות עצמית
מדורי האתר
החלפת גגות רעפים, פינוי אסבסט שירותי טקסט ותסריטאות קלאב הוטל אילת עוצמת הרכות מים חיים
   חיסונים דף הבית   »   להיות הורה   »   חיסונים - מועיל או מזיק   »   סיפורנו האישי


חיסונים - סיפורנו האישי

מאת דינה ובנימין

במאמר זה אנו רוצים לשתף אתכם בניסיון האישי שלנו בהקשר לחיסונים.
אנחנו הורים לשתי בנות, היום בנות 21 ו- 18, ולילד בן 10. בנותינו קיבלו את כל החיסונים לפי הנוהל המקובל, עד שבגיל שנה, לאחר קבלת החיסון המשולש DTP, קיבלה בתנו השניה חום גבוה ופרכוסים (התכווצויות של כל השרירים עד אבדן הנשימה וההכרה). עד אז היא הייתה ילדה בריאה ושופעת חיים, ומעולם לא הגיבה על חום גבוה בפרכוסים - לא לפני ולא אחרי המקרה.

היא אושפזה בבית חולים למעקב של שבוע ימים, ומפני שהבדיקות לא הצביעו על שום בעיה, מחלתה הוגדרה כוויראלית. להשערה שלנו, שהמצב נגרם ע"י החיסון, קיבלנו תשובה שלילית מוחלטת מצוות הרופאים של בית החולים. לעומת זאת, רופא אחר, שהיה גם הומיאופת, אישר שכיחות גבוהה של תגובות חמורות לחיסון זה. כמו כן, לאחר שנים פגשנו הורים נוספים שילדיהם נפגעו מחיסון זה באופן ודאי.

לפי מה שקרה בהמשך עם הילדה , נראה לנו שהמערכת החיסונית שלה נפגעה קשות. במשך שנה שלמה היא הייתה חולה באופן רציף בכל מיני מחלות, קלות וקשות, הביקורים בחדר-מיון הפכו לשגרה, ושום אמצעים רפואיים - קונבנציונליים ואלטרנטיביים - לא עזרו להחזיר לה את בריאותה. הייתה הידרדרות התפתחותית, ושמחת החיים שלה נעלמה. לאחר שנה של מאבק נואש על בריאותה בדרכי הטבע, פנינו לרב מקובל שהבטיח שהילדה תהיה בריאה, ואמנם, כבר בזמן הביקור חל שיפור משמעותי במצבה ותוך זמן קצר המחלות פסקו. מגיל שלוש חלה פריצת דרך גם בהתפתחות השכלית והחברתית. זו הייתה גם תחילתה של התקרבותנו ליהדות.

המודעות שלנו לנזקי החיסונים עדיין לא הייתה גבוהה, אך התעניינותנו בנושא גברה. כשנוכחנו בהרצאה על חיסונים מטעם קופת חולים כללית, שהועברה ע"י המומחית בנושא חיסונים מבי"ח קפלן, שאלנו למה מחסנים ילדות בגיל צעיר נגד אדמת, אם, לפי דבריה, לחיסון יש תופעות לוואי לא נעימות, חלקן מסוכנות, ותקפו בכל מקרה רק למספר שנים מוגבל. התשובה הייתה מוזרה ביותר - שחשוב לחסן את האוכלוסייה, כדי שנשים הרות שעלו מארצות לא מפותחות, ולא חוסנו, לא תפגענה.
אם זו התשובה, אז דבר ראשון - למה לא מחסנים גם את הבנים?
ודבר שני - למה לא מחייבים עולות חדשות לקבל חיסון נגד אדמת בהגיען לארץ?
מדוע אנחנו צריכים לסכן את הבנות שלנו?
בהרצאה הזאת עורער באופן רציני ביטחוננו במערכת הבריאות ושיקוליה לטובת הפרט, אך עדיין המשכנו לחסן.

בתנו שנפגעה מחיסון לא הייתה יכולה לקבל את החיסון נגד חצבת משום שבאותה תקופה, כאמור, היא הייתה חולה כל הזמן, ואז היא אכן נדבקה בחצבת, ולמרות החולשה הכללית של גופה, המחלה עברה ללא קושי גדול וללא סיבוכים. זאת בניגוד למקרה אחר שהיה במשפחה, כשילדה חלתה בחצבת כתוצאה מהחיסון נגד המחלה, וקיבלה זאת בצורה קשה ביותר.

כשנולד בננו הצעיר, לפני כעשר שנים, יצא בדיוק ספרו של יצחק בן-אורי "אמהוּת בדרך הטבע", בו היה מידע מפורט על נזקי החיסונים וחוסר יעילותם. פנינו עם המידע הזה לרופא המשפחה שלנו, והוא אישר את נכונותו, והוסיף שרופאים רבים שיש להם מגע עם הנושא, בוחרים לא לחסן את ילדיהם. כמובן, הוא הוסיף שהאחריות היא כולה שלנו.

בחירתנו הייתה לא לחסן את הילד. ההחלטה לא הייתה קלה, היינו מודעים לסיכון של הדבקות אפשרית במחלות מסוכנות, אך העדפנו שלא לפגוע בילד בריא מראש, במו-ידינו, ע"י מתן חיסון שיעילותו מוטלת בספק, ופגיעתו ודאית (גם אם לרוב אינה נראית לעין).

לא מזמן הייתה לנו התקלות נוספת שהשאירה אותנו פעורי פה מול שיקולי הדעת המעוותים של המערכת:
בתנו הבכורה פנתה ל"טיפת חלב" לאחר חתונתה, בבקשה להיבדק להימצאות נוגדנים לאדמת. הוסבר לה שהבדיקה מאוד יקרה, ולכן פשוט מחסנים את כל הנשים לפני ההריון. היא הייתה מוכנה לשלם את כל עלות הבדיקה, מתוך מודעות לסיכונים הכרוכים בחיסון זה. אחת מתופעות לוואי השכיחות לחיסון זה, למשל, זו דלקת פרקים חמורה. אפשרות לתגובה זו מופיעה גם בעלון לצרכן (האם ניסיתם פעם לבקש עלון כזה?), ופגשנו באופן אישי נשים שהגיבו כך על חיסון נגד אדמת.
בטיפת חלב לא אפשרו לה לבצע את הבדיקה אף בתשלום - נאמר לה שהבדיקה הזאת בכלל אינה מתבצעת יותר. לבסוף, למזלה הרב, אפשרו לה לבצע את הבדיקה בקופ"ח מאוחדת ללא שום בעיה, ונמצאו אצלה נוגדנים לאדמת - למרות שלא קיבלה את החיסון בשנות בית-הספר.

לאחר שבתנו הבכורה קראה את הספר "חיסונים חשיפה", היא מקשרת את איבוד השמיעה הכמעט מוחלט שלה בגיל חמש (כתוצאה מהצטברות נוזלים) לחיסון נגד פוליו, שקיבלה בסמוך לזאת. איננו יודעים אם יש קשר בין הדברים, אך מבחינת העיתוי ותופעות הלוואי האפשריות של החיסון, זה הגיוני. שוב, לפני כן היא הייתה ילדה בריאה, ומגיל קטן דחתה את כל מוצרי החלב, וכמעט לא אכלה ממתקים (שלעתים גורמים להצטברות הנוזלים).

לפי הבנתנו, הזרקת חומרים זרים, בחלקם אף רעילים (כמו אלומיניום, כספית, פורמלין ועוד), לגופו הרך של התינוק, שמערכת החיסונית נמצאת בשלבי הבניה שלה, משבשת ומבלבלת מלכתחילה את מנגנון החיסון הטבעי שלו. גם אם הוא ינצל, אולי, מהידבקות אפשרית במחלת ילדות מסוימת, הוא נהיה חשוף יותר למחלות רבות אחרות, לעתים לא פחות מסוכנות, שנגדן אין חיסון.

יותר מכך, יש סבירות גבוהה להתפתחות מחלות אוטו-אמיוניות, שמצביעות על כשל של המערכת החיסונים - אלרגיות למיניהן, טרשת נפוצה, סוכרת נעורים, ועד לסרטן. העלייה הגבוהה במחלות אלה בשנים האחרונות, שהולכת בד בבד עם הגדלה מגמתית בכמות החיסונים הניתנת לילדים ולמבוגרים, מפחידה לא פחות מאשר המגיפות של העבר.

האלטרנטיבה שאנחנו בחרנו היא לאפשר לילדינו לגדול בצורה הכי בריאה, לספק להם מזון בריא, הרבה תמיכה רגשית, חום ואהבה, ולהתערב כמה שפחות במנגנון המופלא שנקרא "המערכת החיסונית". כך, אנחנו מאמינים (וניסיון של שנים מאשר זאת), נוכל לגדל ילדים בריאים באמת, שיודעים להתמודד בצורה הכי יעילה עם מחלות מדבקות, וכן למנוע התפתחות של אין ספור הפרעות נוספות.
אוקטובר 2004

מאמרים נוספים בנושא חיסונים


חשיפת מידע בנושאים נוספים - במדור "כדאי לדעת"

לראש הדף
   לומדים הורות החיים כדרך   »   להיות הורה   »   חיסונים   »   סיפורנו האישי

להיות הורה

מידע על חיסונים 

Facebook
derech.net@gmail.com       08-8596831     
בנייה וקידום האתר    BinyaNet SEO - קידום אתרים באינטרנט     כל הזכויות שמורות
Valid HTML 4.01 Transitional