התפתחות אישית, רפואה הוליסטית
החיים כדרך - הדרך לחיים!
דרך למודעות עצמית
מדורי האתר
החלפת גגות רעפים, פינוי אסבסט שירותי טקסט ותסריטאות קלאב הוטל אילת עוצמת הרכות מים חיים
   חיסונים דף הבית   »   להיות הורה   »   חיסונים - מועיל או מזיק   »   חיסונים בצבא ביום הגיוס


חיסונים בצבא ביום הגיוס

מאת דינה ברוצקי
ספטמבר 2005

הידעתם שביום גיוסם לצה"ל ילדינו מקבלים קוקטיל של ארבע - חמש מנות חיסון בבת אחת?
האם חשבתם על ההשלכות? האם ראיתם אי-פעם אדם שנתקף, באופן טבעי, על ידי יותר מנגיף אחד בו זמנית? האם גופנו תוכנן לספוג ולהתמודד עם התקפה כזאת?

האם חשבתם, מה קורה למערכת החיסונית, כשמחדירים לתוך הגוף שמונה נגיפים שונים? במה לטפל קודם?
נוצר עומס גדול מאוד על המערכת, הגוף החכם מגייס את כל כוחותיו למלחמה נגד הפולשים הזרים, ולפיתוח נוגדנים, שזאת בעצם מטרת החיסון.
תחשבו על כך שכל ההתמודדות האינטנסיבית הזאת מתרחשת על רקע ההתרגשות הגדולה, החששות, הניתוק מהבית, הצורך להסתגל לדרישות החדשות, לחברה חדשה, ועוד ועוד. די בכל ההתמודדויות האלה כדי להכניס את החייל הטרי למצב של מתח, נפשי ופיזי. האם זה נבון דווקא במצב כזה לתת לגוף להתמודד עם הטראומה נוספת, שנגרמת על ידי החיסון?

כולנו מייחלים לכך שהצבא שלנו יהיה צבא של שלום. ומה קורה בפועל? ישר ביום הגיוס, הצבא כבר יוצר מלחמות פנימיות בגופם של ילדינו. האם זהו מסר של שלום? האם אפשר להגיע לשלום בחוץ, כשבפנים מתנהלת מלחמה?

לא פלא שיש כל כך הרבה עדויות על תגובות חמורות ועל שינויים דראסטיים במצבם הפיזי והנפשי של החיילים, כולל פיתוח אלרגיות למיניהן, דיכאונות, ואף מצבים אובדניים.

מתוך סקרנות, שאלתי את אחת החברות שלי, שבנה השתחרר לפני זמן קצר מהצבא, האם היא זוכרת איך הוא הגיב לחיסון. תגובתה הייתה: "אל תשאלי איזה צרות היו לו עם זה!"
היא סיפרה שלאחר קבלת החיסון התחילו בעיות נשימה, הוא בכלל לא יכול היה לרוץ.
עוד לפני הצבא הילד סבל מקוצר נשימה, אך לאחר קבלת טיפול רפואי המצב השתפר. לא הייתה לו שום בעיה של ריצה, הוא התאמן הרבה לקראת הצבא. אך מיד לאחר קבלת החיסון בעיית הנשימה חזרה, בצורה הרבה יותר חמורה מאשר בעבר. קשיי נשימה ליוו אותו במהלך כל שירותו הצבאי, הגבילו את פעילותו, ומנעו ממנו מלעבור קורס קצינים.

מספרת ענת קסורלה, חברה ב"חסון"- ארגון המספק מידע על חיסונים ונותן ייעוץ לנפגעי חיסונים:
"לא פעם אני שומעת הורים שאומרים לאחר החיסונים 'זה לא הילד שלי, מה קרה לו?'."
ילדיה של ענת סרבו להתחסן בזמן גיוסם לצבא. לפני שלוש שנים, בזמן גיוסה של בתה, דרש הצבא להתחסן לפחות נגד טטנוס, תחת איום של הורדת סעיף נפשי בפרופיל הצבאי. לפני שנה, כאשר בנה חתם על ויתור על קבלת חיסונים בהתגייסו לצה"ל, נוסף סעיף בפרופיל הרפואי שלו (ללא הורדת הפרופיל) המעיד על אי-קבלת חיסונים, אשר מנע ממנו שרות בחייל קרבי.

במהלך השירות הצבאי ישנם גם חיסונים נוספים, כמו למשל חיסון שנתי נגד שפעת. גם לגביהם אין שום חוק שמחייב לעשות אותם, למרות שבצבא כמובן לא מספרים על כך, ומפעילים לחץ על חיילים כן להתחסן.
לאחרונה דיברתי עם בחורה צעירה, ששרתה כקצינה בצה"ל, שהייתה אמורה לדאוג לכך שכל חיילייה יקבלו את המנה השנתית של חיסון נגד שפעת (מי שלא מקבל - לא יוצא הביתה). מצפונה לא נתן לה לבצע את הפקודה, משום שהיא בעצמה לא הייתה מוכנה לקבל את החיסון.
היא הסבירה לחיילים על הסיכונים שבחיסון, ועל כך שהחיסון אמור לספק הגנה (גם בעירבון מוגבל) רק מסוג אחד ויחיד מתוך עשרות סוגים של שפעת. בעקבות ההתערבות הפולשנית במערכת החיסונית על ידי הזרקת חומר זר לגוף, החיילים נעשים חשופים יותר למחלות אחרות, כולל שפעת, כך שכל הרווח של החיסון, אם בכלל, בא בהפסד.
הקצינה הסבירה לחיילים שהחיסון הוא לא חובה, וזכותם לעשות בחירה על פי שיקול דעת שלהם. לאחר מכן היא פנתה לקצין הרפואה של הבסיס בטענה שנעשתה פגיעה בזכויות החיילים על ידי כך שלא הובא לידיהם מידע על השלכות החיסון, ועל כך שהוא אינו חובה. הרופא הצבאי, להפתעתה, אמר שהוא מסכים אתה, הוא בעצמו לא לוקח את החיסון הזה, אך אלה הן ההוראות מגבוה. בסוף לא הופעלו שום סנקציות נגד החיילים שוויתרו על החיסון.

מסתבר שהדברים משתנים, יש יותר ויותר חיילים שמסרבים להתחסן, ופחות איומים והפחדות של הצבא.
לפני כמה ימים התגייסה בתה של חברה קרובה שלי. ביום הגיוס, כשכל החיילות נעמדו בתור לקבלת חיסון, הנערה יצאה מהשורה והודיעה שהיא לא מתחסנת. גם חברתה בתחילה סירבה להתחסן, אך תחת לחץ שהופעל עליה - נשברה וקיבלה את החיסון.
בתה של חברתי לא וויתרה ועמדה על זכותה לקחת אחריות על בריאותה. בעקבות כך שלחו אותה הביתה, ולמחרת היא הייתה צריכה להגיע לוועדה רפואית. בינתיים היא התייעצה עם ארגון "חסון", הובהר לה שאין שום חוק שמחייב להתחסן, ושהכי גרוע שיכול להיות - זה הורדת פרופיל. המליצו לה לבקש להראות לה איפה כתוב שחייבים לקבל חיסון - וכמובן אין דבר כזה.
בוועדה הרפואית הרופאה ניסתה קודם כל לשכנע, אך כשהנערה שאלה את הרופאה, אם היא יכולה לחתום לה על כך שלא יגרם נזק לבריאותה - הרופאה הודתה שלא ניתן להתחייב לכך. היא אמרה במפורש כי יותר ויותר חיילים מבקשים להימנע מחיסון והצבא מכבד זאת, אך מתוקף תפקידה היא חייבת לנסות לשכנע ולהסביר למה כן להתחסן. כשהיא ראתה שהנערה נחושה בדעתה - היא אמרה שעליה לחתום על טופס ויתור על חיסון (ישנו טופס כזה בצבא, אך כמובן אף חייל שמתגייס אינו יודע על קיומו). הנערה חתמה, וחזרה בשלום ליחידה שלה, ללא הפעלת שום סנקציות.

מתוך מכתב של ארגון חסון לעיתונות:
"חשוב מאוד להבהיר לילדיכם שזכותם המלאה לסרב לזריקות חיסונים בהתגייסם לצה"ל.
קבלת חיסון איננה חובה כלל! מי שאינו מעוניין להתחסן - דרשו טופס ויתור על זריקות חיסונים, זה דבר חוקי ולגיטימי, גם אם הצבא לא טורח לספר על כך.
אם בנכם או בתכם מתגייסים ומבקשים למנוע החדרת חיסון לגוף בריא, אין הרופא הצבאי יכול לחייב אותם בחיסון או לאיים עליהם בהורדת פרופיל נפשי או קרבי.
הזכות להתחסן או לא להתחסן שמורה לכל אחד ואחד מאתנו.
הורים! חשוב להסביר לילדים שהחיסון אינו חובה ולהפנות אותם לקרוא את הספר "חיסונים - חשיפה"בהוצאת ארגון "חסון" כדי שיחליטו בעצמם על עתיד בריאותם."

מי שבוחר כן לקבל את החיסונים - חשוב שידע שהוא לא חייב להתחסן בכולם, ובוודאי - לא באותו היום. ישנה אפשרות לקבל את החיסונים מראש בקופת חולים, ולהגיש את האישור בבקו"ם. כך ניתן לחסוך את החוויה הטראומטית ביום הגיוס .

בתכנית שאלות ותשובות להורי המתגייסים, ששודרה בגלי צה"ל בשידור ישיר ב 27.11.05, נשאל רופא צבאי בכיר על מדיניות החיסונים בצה"ל.
תשובתו החד משמעית הייתה שצה"ל אינו מחייב את החייל במסגרת שרשרת החיול לקבל חיסונים ואי-אפשר להכריח אותו לעשות זאת.
הוא הוסיף שהחיסונים שנמצאים בצה"ל הם מהטובים שיש וכאשר קורה וחייל מסרב לקבל חיסון, חובת הצבא להסביר לו מה הסיכונים שהוא לוקח על עצמו, רופא היחידה והחובשים ביחידה אמורים להסביר את הנושא לחייל ולנסות לשכנעו.
הסירוב בפירוש אינו יכול להיות נושא שיפגע בחייל בקידומו ואו בתפקידו בצה"ל.

מתוך מדור "שאלות קיטבג" של חדשות עיתון 'במחנה' - גיליון 246:
ש: אני אחות בבית ספר תיכון. האם אני יכולה לחסן את התלמידים לפני הגיוס, ולחסוך מהם את הלם הזריקות בבקו"ם? אם כן, באיזה חיסונים מדובר?
האחות עדנה, בנימינה

ת: את מוזמנת לחרר את ידי המלש"בים הרכים ולחסוך מהם זמן יקר ביום הגיוס. אף אחד לא מעוניין שהחיילים הטריים יקבלו חיסונים מיותרים, ולכן כשחייל מציג בבקו"ם אישור על חיסונים שקיבל בעבר בפנקס החיסונים, הדבר נבדק במרפאת החיסונים, ואם החיסון תקין, החייל לא יידקר שוב. ובצד המעשי - אם את מעוניינת לחסוך מהתלמידים את הזריקות, ערכי להם את החיסונים הבאים: חיסון למניעת דיפטריה (טטנוס), חיסון נגד דלקת קרום המוח מנינגוקוקלית לכל החיילים, חיסון פעיל נגד דלקת כבד נגיפית A ובחורף, גם חיסון נגד שפעת, לחיילים המיועדים ליחידות השדה. חיסון נעים!!

דוגמת טופס ויתור על חיסונים בצה"ל

מאמרים נוספים בנושא חיסונים


חשיפת מידע בנושאים נוספים - במדור "כדאי לדעת"

לראש הדף
   לומדים הורות החיים כדרך   »   להיות הורה   »   חיסונים   »   חיסונים ביום הגיוס לצהל

להיות הורה

מידע על חיסונים 

Facebook
derech.net@gmail.com       08-8596831     
בנייה וקידום האתר    BinyaNet SEO - קידום אתרים באינטרנט     כל הזכויות שמורות
Valid HTML 4.01 Transitional