התפתחות אישית, רפואה הוליסטית
החיים כדרך - הדרך לחיים!
דרך למודעות עצמית
מדורי האתר
החלפת גגות רעפים, פינוי אסבסט שירותי טקסט ותסריטאות קלאב הוטל אילת עוצמת הרכות מים חיים
   לומדים הורות החיים כדרך   »   להיות הורה   »   הריון, לידה, תינוקות   »   נפלאות המגע ונדנוד

נפלאות המגע ונדנוד התינוק

מפרישים אנדורפינים אצל האם והתינוק
סוללים את הדרך להנקה מוצלחת


ערכה גיתית שפרלינג
מסופר על רבי לוי יצחק מברדיצ'ב שאיחר להגיע לבית הכנסת בליל "כל נדרי". מאוחר יותר התברר שבדרכו לבית הכנסת שמע תינוק בוכה מאחד הבתים. מכיון שהדלת היתה נעולה, טיפס הרבי דרך החלון, נדנד את התינוק והרגיע את בכיו. אחד המתפללים שעבר בסמוך זיהה את הרב ומיהר להזעיק את האם. " 'כיצד יכולתי לבקש את רחמיו של הקב"ה כאשר ילד יהודי בוכה בצורה כה מעוררת רחמים?' הסביר ר' לוי יצחק למתפללים שליוו אותו בדרך לבית הכנסת."

מתברר שלמבוגרים יש נטייה טבעית לנדנד או לנענע פעוטות בוכיים ומדוכדכים. גם מבוגרים מוצאים שלווה ומרגוע בנענועים קצובים. לפי הפסיכולוגים, התחושה של החיבוק והנענועים מסמלת חזרה לתקופה העוברית. היא יותר מאשר "מסמלת" חזרה אל הרחם; היא יוצרת מחדש את התחושה של העובר המכורבל ברחמה של אמו ומתנענע לקצב הליכתה ותנועותיה.

עולמם של המבוגרים אינו שונה בהרבה מבחינה זאת מעולמם של תינוקות. ד"ר מרגרט ריבל כותבת שהתנועה והנדנוד מסייעים להפיג חששות עמומים המקננים בתינוק, ולדעתה, הם מקלים על הצרכים ההיסתגלותיים של התינוק. כאשר מנדנדים תינוק, הוא חש בוודאות שאינו בודד.

מצערת העובדה שבתחילת המאה שלנו, יעצו רופאי הילדים לאמהות להימנע מנדנוד התינוקות. באותן שנים, הפחד מפינוק יתר מנע מן ההורים להרדים את התינוקות על ידי נדנוד העריסה.

כיום, הנדנוד, כמו גם התנהגויות אחרות הטבועות באדם, חוזרים להיות חלק מסגנון החיים המקובל. הורים רבים רוכשים כסא נדנדה כחלק מריהוט חדר הילדים.

הרווחים הפיזיולוגיים המתקבלים מנדנוד התינוק
הרווחים הרגשיים של הנענועים והנדנוד ברורים וידועים. ממצאים מדעיים שנתגלו לאחרונה מצביעים, בנוסף לכך, על רווחים פיזיולוגיים. הגרעינים הווסטיבולריים בגזע המוח (מערכת בקרת שווי המשקל) אחראים להסדרת התגובות לנדנוד ותנועה.

שלושת התעלות של המערכת מזכירות פלס בנאים זעיר: אחת אחראית לשיווי משקל מצד לצד, השנייה לאיזון אנכי, והשלישית לשיווי משקל קדמי/אחורי. כאשר האדם זז, נע הנוזל שבתעלות ומרעיד שערות דקיקות השולחות דחפים עצביים אל מערכת השרירים. כאשר הגוף נוטה מאד לכיוון אחד, מאותתת המערכת הווסטיבולרית לאדם להתכופף לכיוון השני כדי לשמור על שיווי משקל.

תינוקות מודעים שהם צריכים סטימולציה ווסטיבולרית. כשלא מקבלים סטימולציה כזאת בכמות מספקת, הם מניעים את עצמם, לעיתים קרובות, בנדנוד עצמי שהוא אפקטיבי פחות. חוקרים מאמינים שלמערכת ווסטיבולרית יש השפעת בקרה על התפתחות פיזיולוגית ומוטורית של התינוק.

תנועה מגבירה אצל תינוקות ומבוגרים כאחד את תפוקת הלב, מסייעת למחזור הדם, מעודדת את פעילות מערכת הנשימה ומונעת גודש בראות. הנדנוד משפר את טונוס השרירים.

נדנוד התינוק לעתים קרובות מסייע להתפתחות תפקוד תקין של מערכת העיכול. המעיים מחוברים בצורה רופפת לדופן האחורית של חלל הבטן על ידי קפלי ציפוי חלל הבטן (הפריטוניום). תנועת המטוטלת הנוצרת על ידי הנדנוד גורמת לתנועה של המעי ומסייעת לשיפור טונוס המעי.

התנועה גורמת לפיזור מיצי העיכול והגזים המצויים במערכת לאורך כל המעי. בכך משתפרת לא רק פעילות העיכול אלא גם הספיגה. כבר בשנת 1934, ציין ד"ר זהובסקי כי "ככלל, פעוטות שזוכים לנדנוד לאחר ההנקה, סובלים פחות מכאבי בטן ועוויתות מעיים, והינם תינוקות מאושרים יותר מאשר אלו המונחים במיטותיהם בלי נענועים."

תנועת המטוטלת הנוצרת על ידי הנדנוד גורמת לגירוי מתון של כמעט כל עור גופו של התינוק. מכאן ניתן להסיק שהנדנוד צופן בחובו את כל היתרונות המוכרים לנו מצורות אחרות של גרייה תחושתית.
התנועה החוזרת על עצמה משמשת גם כווסת טמפרטורה: כאשר חם לתינוק, הנדנוד מסייע בקירור גופו, על ידי האצת אידוי הזיעה.

בנוסף, יש לנדנוד השפעה היפנוטית על הפעוט, המרגיעה את מערכת העצבים.
במחקר שערך לקראת כתיבת ספרו התינוק הזועף, מצא וויליאם סירס כי ככל שתינוקות היו יותר "על הידיים", הם בכו פחות. על סמך ממצאים ומסקנות אלה פיתח מנשא לתינוק, ויעץ להורים לשאת את תינוקותיהם כמה שיותר.
הוא ערך תצפיות במשך שלוש שנים, בהן התברר שאמהות שנשאו את התינוקות לפחות מספר שעות ביום שיפרו מאד את התנהגות התינוקות. הם בכו פחות, סבלו פחות מעוויתות וכאבי בטן והיו רגועים ומרוצים יותר. ברור שגם ההורים היו מרוצים יותר. בנוסף, הם צברו ניסיון ומיומנות בזיהוי והבנת האיתותים והבכיות של התינוקות, ומערכת היחסים ביניהם הפכה להרמונית יותר.

ד"ר סירס ואחרים ציינו כי ההשפעה המרגיעה של נשיאת התינוק נובעת בחלקה מן ההשפעה של התנועה על המערכת הווסטיבולרית, הממוקמת מאחורי עור התוף. כאשר התינוק נישא בידי מבוגר הוא מתנועע בכל שלושת הצירים, והתנועה המנוגדת מסייעת ליצור אצלו תחושת איזון. התנועה שחווה התינוק בהיותו ברחם מגרה את המערכת הווסטיבולרית ללא הרף.

כתוצאה מכך, נולדים התינוקות עם מערכת ווסטיבולרית רגועה במיוחד, המורגלת לתנועה. מסיבה זו, טוען סירס, דווקא מצב של תנועה, ולא מנוחה, הוא המצב המתאים יותר ליילודים.
תועלת נוספת של "אימהות קנגורו" היא ערנות ראייתית מוגברת, בה נתברכו "תינוקות הכיס". כאשר תינוק עסוק פחות בבכי, הוא ערני יותר, ופנוי ללמוד מסביבתו. מה מסוגל תינוק כה צעיר ללמוד? הוא מתוודע אל תנועות הגוף של ההורים והילדים האחרים במשפחה, ולומד להכיר הבעות פנים, קולות, ריחות ומקצבים. בנוסף, הוא משתתף בצורה סבילה בכל הפעולות של המבוגר הנושא אותו.

בניגוד לדעה הרווחת שתינוקות נישאים הינם "מפונקים", מתברר שהם גדלים להיות יותר עצמאיים ובטוחים בעצמם.

כאשר אתם מטפלים באם מניקה ותינוק עם בעיות הנקה שונות אצל תינוק ואם, חשוב להמליץ על הרבה נענועים ונדנוד במנשא, במיטה, כסא נדנדה, Hammock, אמבטיה משותפת לאם ולתינוק וכו'. פעילות זאת מפחיתה את עוצמת הבעיה והתחושות, מרגיעה את מערכת העצבית.

אני רואה תוצאות מדהימות כאשר האם והתינוק מקבלים טיפול ב"עוצמת הרכות". נרגעים ונהנים, החלב מתחיל לזרום ,הבצקות ברגלים ומקומות אחרים בגוף נספגות , מופיעה יציאה אצל התינוק תוך דקות ספורות.

גם עוצמת הרכות מבוססת על עיקרון של תנועה, קצב ומים. המטפל מנענע בעדינות את המטופל בקצב פעימות לב-העובר (120-160 פעימות לדקה). פעולה זו מרגיעה עמוקות את מערכת העצבים - כשם שתינוק נרגע עם נענוע טבעי זה - ויוצרת תחושת בטחון והזנה המביאה לריפוי עמוק.גיתית שפרלינג, עורכת המאמר היא ד"ר לנתורופאתיה, מלוות לידה, יועצת הנקה ותלמידה בשיטת עוצמת הרכות .


המקורות לכתבה:
"קשר הגומלין שבין האם לתינוק" מרילין טוקאייר
מריליון שרי, "הגומלין שבין האם לתינוק" 1995, עורכי עיתון
"ישר מן הלב" תהילה אברמוב.
"עוצמת הרכות" טובי בראונינג
Sears, “Wearing Your Baby”

לראש הדף
   לומדים הורות החיים כדרך   »   להיות הורה   »   הריון, לידה, תינוקות   »   נפלאות המגע ונדנוד

להיות הורה

מידע על חיסונים 

Facebook
derech.net@gmail.com       08-8596831     
בנייה וקידום האתר    BinyaNet SEO - קידום אתרים באינטרנט     כל הזכויות שמורות
Valid HTML 4.01 Transitional